Web Programming C++ پایگاه داده ساختمان داده اسمبلی   صفحه اصلی
  SQL Server > SSMS  
 
 

SQL Server Management Studio

در این درس به معرفی نرم افزار سیستم مدیریت پايگاه داده SQL Server و نسخه های متعدد آن می پردازیم.

SSMS
نصب و اجرای SSMS
اتصال به سرور
رابط کاربری SSMS


SSMS

برنامه SQL Server Management Studio یا به اختصار SSMS کنسول اصلی مدیریتی SQL Server است که از طریق آن می توانید پایگاه داده های خود را ایجاد و مسایل امنیتی، پشتیبانی، تکرار، گزارشگیری و غیره را مدیریت کنید.

SQL Server Management Studio یک ابزار مدیریتی است که به شما اجازه می دهد کلیه کارها را با SQL Server انجام دهید. ازجمله ایجاد پایگاه داده و جداول، نوشتن زیربرنامه ها، مشاهده داده های درون پایگاه داده ها، ایجاد حساب های کاربری، پشتیبان گیری، کپی و انتقال داده ها مابین پایگاه داده ها، پیکربندی گزینه های امنیتی، زمانبندی پشتیبانگیری و غیره. علاوه بر اینها ویرایشگرهایی برای نوشتن و دیباگ اسکریپت های T-SQL، MDX، DMX و XML دارد.

بیشتر کارها را در SSMS میتوان با انتخاب و کلیک کردن توسط رابط کاربری گرافیکی انجام داد گرچه با اجرای اسکریپت های SQL هم قابل اجرا هستند. بنابراین انتخاب با شماست که توسط دستورات SQL کاری را انجام بدهید یا رابط گرافیکی SSMS.


نصب و اجرای SSMS

نسخه های قبلی SQL Server گزینه ای برای نصب مولفه SQL Server Management Studio در برنامه نصب داشتند که با انتخاب آن این برنامه هم نصب می شد. اما نسخه 2016 SQL Server شامل نصب SSMS نمی شود. بنابراین اگر موفق شده باشید SQL Server 2016 را نصب کنید احتمالا اولین کاری که باید انجام بدهید اجرای برنامه نصب SSMS است.

بعد از نصب SQL Server 2016 دوباره برنامه Installation SQL Server را اجرا کنید و اینبار Install SQL Server Management Studio را انتخاب کنید که درواقع ابتدا برنامه را دانلود و سپس نصب می کند بنابراین کمی زمان می برد.

setup.exe
SSMS Download

بعد از نصب برنامه Microsoft SQL Server Management Studio را از لیست برنامه های ویندوز در گروه Microsoft SQL Server 2016 پیدا و اجرا کنید( اگر SSMS را در Start Page ویندوز تایپ کنید هم باید مشخص شود).

SSMS in Start Page

اتصال به سرور

با اجرای برنامه SSMS برای اتصال به SQL Server پنجره ای باز می شود. نوع سرور، نام سرور و نحوه شناسایی را انتخاب کنید و connect شوید.

Connect to Server

چهارنوع سرور Database Engine، Analysis Services، Reporting Services و Integration Services برای اتصال وجود دارد.

نوع سرور را Database Engine انتخاب کنید.

Server Type

در قسمت Server name نام نمونه سرور را انتخاب کنید. آخرین نمونه متصل شده پیش فرض است. اگر هنگام نصب default instance را انتخاب کرده باشید نام سرور نام کامپیوتر شماست. اگر named instance ثبت کرده باشید نام آن نشان داده می شود. برای پیدا کردن نمونه سرورهای موجود لیست را باز کنید و را انتخاب کنید.

نسخه ی جدید SSMS پنج حالت شناسایی دارد. اگر تعداد حالت های شما کمتر است نسخه قدیمی تر را دارید.

• Windows Authentication
• SQL Server Authentication
• Active Directory – Universal with MFA support
• Active Directory – Password
• Active Directory – Integrated

با Windows Authentication شناسایی از طریق ویندوز انجام می شود وبا همان حساب کاربری ویندوز خود به سرور متصل می شوید. اگر کاربری قبلا در سرور حساب کاربریش ثبت شده باشد می تواند با SQL Server Authentication و وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور متصل شود. بعد از مشخص کردن نحوه شناسایی دکمه connect را انتخاب کنید.

برای مشاهده ویژگیهای اتصال دکمه Options را بزنید.

Server Connection Options

رابط کاربری SSMS

یک نگاه سریع به محیط کاربری SSMS می کنیم. بعد از اتصال موفق به سرور در قسمت چپ در Object Explorer اشیای سرور به صورت درختی دیده می شود. این اجزا شامل کلیه پایگاه های داده و سرویس های دیگر است.

Object Explorer Window

سمت راست Object Explorer برای پنجره مستندات مثل ویرایشگرها است. اگر روی New Query در نوارابزار کلیک کنید یک پنجره جدید باز می شود که می توانید اسکریپت خود را وارد کنید. همچنین با بازکردن جدولی در Design View فیلدها و خاصیت های آن در این قسمت رویت می شوند.

Query Editor

پنجره های دیگری هم هستند؛ مثل Registered Servers که لیست سرورهایی که زیاد کار میکنید را نشون می دهد.

Other Windows

اکثر کارها در SSMS با منوی بالای پنجره یا راست کلیک روی شیء انجام می شود.

دقت کنید در محیط SSMS می توانید با هر تعداد پایگاه داده روی کامپیوتر خودتان یا سرورهای دیگر کار کنید. لیست سرورهایی که به آنها متصل هستید در Object Explorer ظاهر می شوند. هنگامی که یک کوئری رو در ادیتور وارد می کنید مراقب باشید که سرور و پایگاه داده درست را انتخاب کرده اید و تصادفی یک اسکریپت را روی پایگاه داده دیگر اجرا نکنید.


دانلود PDF این درس


 


 

صفحه اصلی| درباره| تماس