تماس درباره   صفحه اصلی
  برنامه نويسی مبتنی بر وب > IIS  
 
 

IIS


نرم افزار وب سرور در ويندوز که برای مديريت و تنظيمات وب سايت ها مورد استفده قرار می گيرد IIS است.

نصب IIS
IIS Snap-in
Application Mapping


(Internet Information Services) IIS نرم افزار وب سرور ميکروسافت است که همراه با Windows NT 3.51 معرفی شد.

IIS از سرويس های سيستم عامل ويندوز و نرم افزاری برای ايجاد، پيکربندی و مديريت سايت های وب به علاوه عملکردهای ديگر است. IIS سکوی قدرتمندی برای برنامه های تحت شبکه ايجاد می کند.

IIS علاوه بر شامل پروتکل های مختلفی نظير NNTP، FTP و SMTP هم می باشد.


نصب IIS

IIS همراه با ويندوز نصب نمی شود. بنابراين برای نصب IIS، بعد از اينکه نصب ويندوز کامل شد، در Control Panel آيکن Add/Remove Program را کليک کرده و به قسمت Add/Remove Windows Components برويد. سپس از ليست اجزای ظاهر شده Internet Information Services(IIS) را انتخاب نمائيد.


IIS Snap-in

وقتی که درحال پياده سازی يک وب سايت هستيد قبل از آپلود آن روی اينترنت می توانيد از Snap-in برای کنترل، دسترسی و تست تنظيمات وب سايت يا FTP خود بهره ببريد. برای بازکردن اين ابزار ازAdministrative Tools در Control Panel روی آيکن Internet Information Services(IIS) دوبارکليک کنيد تا درخت IIS را مشاهده کنيد.

IIS snap-in

نکته. برای دسترسی به برنامه مديريتی IIS می توانيد يک ميانبر به %SystemRoot%\System32\inetsrv\iis.msc بسازيد.


Application Mapping

برای هر وب سايت روی ماشين تحت IIS يک فهرست ريشه در سرور وجود دارد. Default Web Site به طور خودکار روی آدرس اوليه IP ماشين برقرار می شود. يعنی می توان با استفاده از نام ماشين به آن دسترسی پيدا کرد.

با نصب IIS وب سايت پيش فرض هميشه در مسير C:\Inetpub\WWWRoot ايجاد می شود مگر اينکه مسير آنرا در طی نصب تغيير دهيد.

IIS Snap-in را اجرا کنيد تا درخت IIS را مشاهده کنيد. دايرکتوری های مجازی درون وب سايت پيش فرض دستگاه خودتان قابل مشاهده هستند. اين فهرست ها هريک دارای خواصی هستند که تعيين می کنند فهرست نسبت به IIS چگونه رفتار کند.

برای ساخت يک فهرست مجازی جديد روی Default Web Site کليک راست کرده از منوی New گزينه Virtual Directory را انتخاب نمائيد. برای وب سايت يک نام مستعار درخواست می شود. سپس مسيری که حاوی فايل های وب سايت است را بايد تعيين کنيد.

برای مشاهده يا تغيير خصوصيات وب سايت ها در IIS کافيست روی وب سايت آن کليک راست کرده گزينه Properties را انتخاب کنيم. برخی از کارهای معمول در اين پنجره در ادامه شرح داده شده است.

Home Directory

اين صفحه اصلی ترين راه برای تغيير رفتار فايل ها يا فهرست مرتبط به سايت است. نام فهرست مجازی، مسير پيش فرض، نحوه دسترسی به صفحات، و زبان اسکريپتی وب سايت خود را در اين صفحه می توانيد مشخص کنيد.

home Directory Tab

اگر زبان اسکريپتی در صفحه ASP حذف شود، موتور اسکريپتی پيش فرض هنگام نصب IIS که زبان VBScript است استفاده می شود. اما می توانيد آنرا برای کل وب سايت تغيير دهيد. برای تغيير آن کافيست در صفحه Home Directory از روی دکمه Configuration کليک کنيد و زبان اسکريپتی پيش فرض را تعيين نمائيد.

Application Configuration

Documents

اين صفحه برای تعيين نام فايل های پيش فرض است که هنگام دسترسی کاربر به فهرست بدون دادن نام فايل نمايش داده می شود.

مثال. اگر تنظيمات به صورت تصوير زير باشد نتيجه درخواست کاربر به صورت http://stonebroom.com تبديل به صفحه http://stonebroom.com/default.asp می شود که در فهرست ريشه فهرست مجازی stonebroom وجود دارد.

Documents Tab

 

 


 

صفحه اصلی| PDF| درباره| تماس